prace site-specific

Lotta i Gula

premiera: VII 2011, Sopot, ul. Haffnera
koncepcja, wykonanie: Anna Steller, Magda Jędra
Crossactions: Urban Tales
produkcja: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka 2011

„Crossactions: Urban Tales to wystawa site specific, wykorzystująca zastaną infrastrukturę miejską do stworzenia artystycznych obiektów. Tematem przewodnim wydarzenia jest hasło Urban Tales czyli Miejskie Opowieści, które budują złożone mikroświaty i jako nośniki historii z czasem powstaje z nich lokalna, niesamowita tożsamość. […] Pragniemy, aby artyści odnieśli się do historycznego charakteru wybranych lokalizacji, stworzyli nowe konteksty dla istniejących opowieści, a także sami spróbowali wykreować współczesną, miejską legendę/opowieść, która wybrzmi dzięki zastosowaniu cyfrowych, jak i analogowych technik i technologii.” (materiały organizatora – A KuKu Sztuka)

Performens inspirowany tekstami wydrukowanymi na lokalnych stronach Gazety Wyborczej 7 XI 2008 („Nieszczęśliwa miłość pokojówki z Grandu”) i 11 IV 2009 („To ja będę panią Tschanter”), które były efektem koprodukcji sopockiej historyczki Hanny Domańskiej z dziennikarką Jowitą Kiwnik. Opowieści kryminalnego cyklu Gazety powstały na kanwie prawdziwych zdarzeń:  materiału zaczerpniętego z protokołów policyjnych i przedwojennych ksiąg adresowych oraz faktów przytoczonych w książkach Hanny Domańskiej.

litta gula 4 do 9

Performens był dalej posuniętą konfabulacją wzbogaconą o zapis spreparowanych przez nas pamiętników, których treść odtwarzałyśmy podczas performensu. Tekst przeczytały we fragmentach przypadkowe osoby różnej płci i w różnym wieku, które zagadnięte podczas niedzielnego spaceru w Parku Oliwskim, zgodziły się na nagranie.
Historia opowiedziana na łamach Gazety ma tragiczne zakończenie. Dotyczy dwóch młodych kobiet żyjących w międzywojennym Sopocie: Lotty Hoffman i Guli Szmulewicz. Nasza praca jest rozciągnięciem tej historii o wymiar metafizyczny. Przedstawia dwa ciała splecione w transgresywnym rytuale, w którym wybrzmiewają uczucia wspólne obu postaciom: poczucia krzywdy, poczucia winy i ich tęsknoty za miłością.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s